Pan Tramen

Wpisy

 • piątek, 28 sierpnia 2009
 • wtorek, 25 sierpnia 2009
 • poniedziałek, 24 sierpnia 2009
  • Reportaż z wakacji...

   ...czyli kości zostały rzucone. Dzisiaj mrocznie, ale niesamowicie. Zdjęcia przysłał mi Marcin Krawczyński (dziękuję!), a opis do zdjęć pochodzi z Wikipedii http://pl.wikipedia.org/wiki/%C3%89vora .

   Kiedy pierwszy raz zobaczyłem te zdjęcia, zakochałem się w nich, z ręki wypadła mi łopata a w głowie pojawiło się pytanie: Czy rzeczywiście istnieją takie miejsca? Cóż, 5 tysięcy mnichów nie może się mylić. 

   Gotowi?

   Pan Tramen

   "Z XV wieku pochodzi Kościół św. Franciszka (Igreja de São Francisco) i przylegająca do niego Capela dos Ossos – "kaplica kości". Ściany i kolumny kaplicy pokryte są kośćmi ponad 5 tysięcy mnichów. W XV i XVI wieku w okolicach Evory znajdowało się ponad 40 cmentarzy klasztornych, a ponieważ ziemia była wówczas cenna, tutejsi mnisi zgromadzili szczątki umarłych w jednym miejscu. Przy wejściu do kaplicy umieszczony jest napis Nós osso que aqui estamos, pelos vossos esperamos (Nasze kości, które tu spoczywają, na wasze kości czekają)."

   p.s.

   To nie koniec wakacyjnych reportaży Pana Tramena. Już wkrótce Necropolis! I sarkofagi pełne... próżni. Zapraszam.

     

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   tramen
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 24 sierpnia 2009 06:25
 • poniedziałek, 03 sierpnia 2009
  • Mam pociąg do Zakopanego

   Mając funaralne zainteresowania, na wakacje mogłem pojechać tylko w jedno miejsce - i tylko jedną rzecz mogłem mieć na wakacje :) POCIĄG DO ZAKOPANEGO. Chciałem sprawdzić, na ile Zakopane jest funeralne. Okazało się, że... bardzo! Zasługuje na swoją nazwę. Będąc na miejscu... 

   ....chwile po tym, jak wysiadłem z pociągu, jeszcze na dworcu, moim oczom ukazały sie TRUMNY! Ok, nie prawdziwe, (z krwi i z kości ;) ale dworcowe ławki, stojące przed kasami, w tym cudownym, klasycznym kształcie. Zobaczcie sami...

   Jak się domyślacie: "Pan Tramen w Zakopanym poczuł się szczęśliwy" :) ale to ni był koniec. Kolejne kroki skierowałem do miejsca, które także kojarzy się z tematyką funeralna - Dolina Kościeliska (wcześniej zakup kościotrupka na Krupówkach :)

   A w samej dolinie klimatów funeralnym nie zabrakło. Dolina Kościeliska, mimo że swoją nazwę podobno zawdzięcza małemu kościółkowi, to skojarzenie z kośćmi też nie jest jej obce. Oto nagle na szlaku odnajduję coś takiego: 

   Miałem pociąg do Zakopanego, mam i nadal mnieć będę :) polecam Zakopane. Potrafi zakoczyć!

   A tym czasem wybieram się w kolejną podróz z której, mam nadzieję, przywiozę kolejne ciekawe materiału na tramen.blox.pl.

   zapraszam.

   Pan Tramen

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (2) Pokaż komentarze do wpisu „Mam pociąg do Zakopanego”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   tramen
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 03 sierpnia 2009 06:41

Wyszukiwarka

Tagi

Autorzy

Zakładki

Kanał informacyjny